Pontosan nem tudom megmondani, de egy új szemlélet van kibontakozóban amely a fenntarthatóságot más szemszögbe helyezi mint mondjuk tíz évvel ezelőtt.
Eddig a kertépítésben a fenntarthatóság vagy a könnyű fenntarthatóság az olyan kertekre volt használatos kifejezés ahol a könnyű és gyors kertfenntartási munkálatok kerültek előtérbe és olyan növényhasználat volt jellemző amit az egyre kevesebb jól képzett szakember hiánya végett kevesebb szaktudással is lehet ápolni úgy hogy mutatós kertet kapjunk.
Ezek a kertek között vannak igényesen kialakított és stílusos, látványban harmoniukus alkotások de mint mindenben itt is megjelent a másolás, ahol leegyszerűsítve csak néhány látványelemet emeltek ki a kertépítők mint a kavicsos felületeket és néhány külön külön mutatós épített elem és növény használatát de összeségében nem harmonikus és energiapazarló, abszolút nem környezetbarát megoldások születtek.
A kertek fenntarthatósága a jövőben mást is fog jelenteni mint a könnyű gondozást, a vezető kerttervezőknek és kertépítőknek olyan komplex gondolkodásra van szükségük ami egy rendszerként kezeli a kertépítésnél szinte minden esetben jelentkező megoldandó problémákat és úgy, hogy olyan kertek legyenek a végeredmények amelyek szépek, fenntarthatóak és elsősorban a megrendelőknek is tetszetősek.
Ezek a megoldások közé fog tartozni a csapadékvíz elvezetése, amely eddig jobb esetben egy szikkasztóban a telken belül a föld alatt került elszivárogtatásra rosszabb esetben a csatornahálózatba vagy a közterületi vízelvezető árokba került. Jó megoldások lehetnek ha látványosan időszakos patakokat vagy olyan kertrészeket hozunk létre ahol a felszínen szikkadhat el javítva a mikroklímát, és élőhelyeket hozhat létre, persze mindezt úgy hogy a megrendelő ebből ne a szúnyogokat, hanem azt érzékelje hogy van egy szép, dús növényzetű kertrészlete.
De az öntözőrendszerek használata sem megfelelő jelenleg, gyakori a felesleges túlöntözés, tudatos használatában már az okos vezérlők, talajnedvesség és időjárás érzékelők, wifis beállítási lehetőségek is segítenek
A másik fő szempont a pázsit kérdése. Mára már maximálisan jól tudja a legtöbb kertész hogy hogyan kell szép zöld pázsitot telepíteni és fenntartani.
Itt a létjogosultsága az érdekes, mert az utóbbi időben sajnos csak a faltól falig gyepes kertek épültek abban a szellemben hogy azt a legegyszerűbb lenyírni és a gyerekek is tudnak szaladgálni.
Ezzel sosem értettem egyet, nekünk olyan kertünk volt gyerekkoromban hogy a gyepes felületek fel voltak szabdalva növényszigetekkel, és az összes környékbeli gyerek hozzánk járt játszani mert a mi kertünk volt az izgalmas.
De ne felejtsük az sem hogy a pázsit fenntartása igényli a legtöbb időt, vizet, energiát és vegyszerhasználatot is egy kertben, bió módon fenntartani ápolni pedig nagyon kevesen tudják.
Tehát a jövő kertje milyen is lesz?
Szerintem a jövő kertjeiben egyszerre kell megjelennie az esztétikumnak, kiválló dizájnak, természetközeliségnek, és az új és meglévő technológíáknak helyes használatának ami a fenntartást segíti az embernek.
A tervezés és építés során sokkal jobban figyelembe kell venni a helyi adottságokat és azt kihasználva, előnnyé kovácsolva készíteni a tulajdonosnak legszebb és igényeinek legmegfelelőbb kertet.
Nem utolsósorban ílyen szemlélettel és átgondoltan dolgozva sokszor elkerülhetőek lennének a felesleges anyagmozgatások, talajcserék amik költségben is jelentősek.
Az előremutató kertekben a dízájn is kicsit más lesz, de valljuk be mindenkit, kiváltképp egy laikust az érdekli milyen látványos a kertje, hogy harmonizál a házával, épített elemekkel és mennyire jól használható, mennyire passzol az életstílusához, mennyire tudja magáénak érezni.
Ugyanúgy fognak és tudnak készülni modern szellemben trendi épített jellegű kertek jó technikai megoldásokkal, és a szabadabb, lazább kiültetésekkel készülő kertek is.
A jövő kibontakozó kert divatja egyértelműen a kettő kombinálása egy kis újszerűséggel.
Nevezzük vadkerteknek ahol nem lesz élére vágva minden hanem egy kis erdei, mezei sétára invitáló környezetek születnek de persze minden kényelemmel ami egy mai, kortárs kertben szükséges.
Látványilag a bujább és többszintes kiültetés lesz jellemző, ahol többtörzses szoliter fák alatt és között egy kicsit vadvirágosabb, harmonikusan kevert évelő és díszfüves, sásos kiültetések között azért még megjelennek az örökzöldek, igényesen nyírt gömb növények, bonsaiok.
A pihenő részek anyaghasználatában a természetes kövek, fémek, akár a corten acél használata is megjelenik.
Összeségében szerintem úgy jellemezhető hogy az elegancia és természetesség harmóniája a jövő kertjei.
Seebauer Zsolt
2024. 01. 03.
A jövő kertjei avagy a kortárs kertépítészet
Hogy milyenek lesznek a jövő kertjei?