Hosszú évek óta tanítják a "szakszerű" növénytelepítést, mely szerint a fáknak 1x1x1 m-es, a cserjéknek 40x40x40 cm-es vagy 60x60x60 cm-es ültető godröt készítünk. A felső termőréteget külön választva nagy szerves anyag tartalmú közeggel keverve a gödör aljára helyezzük, ha nagyon "rossz" a talaj, teljes talajcserét végzünk.
Amerikai kísérletek megcáfolták a módszer hosszú távú hatékonyságát, rövidtávon valóban gyorsabb volt a növények fejlődése, de idővel nem mutatkozott különbség, sőt egyes esetekben elmaradt a fejlődésük a gödör nélküli társaiktól. Az oka logikusan az volt, hogy természetellenesen nagy szerves anyag és táptartalmű ültető közegből a gyökerek nem akartak kihatolni és kesze-kusza gyökérzet alakult ki, amelyek egymást fojtották és kisebb felületen tudtak vizet és tápanyagokat felvenni.
Mi szinte soha nem telepítünk a hagyományos módon, és személyes tapasztalataink alátámasztják a fent említetteket. A Növények kifogástalanul fejlődnek, még a 10 évvel ezelőtt ültetett növények is. Amire nagy hangsúlyt fektetünk, az az ideális területhez való növényválasztás és a precíz tervezés.
Ha a talaj javításra szorul, nagy felületen, vgay az egész területen végezzük. Jó minőségű talaj esetében is telepítés előtt, vagy után szerves granulátumot juttatunk ki a talaj felső rétegeibe, mivel az nem mosódik ki, beszívódik, így a néhány évvel később arra "járó" gyökérzet is megtalálja.
Természetesen vannak kivételek is, egy-egy különleges növény esetében, mint pl. a savanyú kémhatású talajon nevelhető Rododendronok, Azáleák esetében. Itt speciális földkeveréket alkalmazunk, és ne feledjük, hogy az esővízen kívül felénk minden öntözővíz kemény, így lúgosítja a talajt. Ezért érdemes a talaj felső rétegét időnként lecserélni, friss Rododendron földkeverékre és takarni fenyőkéreggel, amely bomláskor szintén savanyítja a talajt.
A jó telepítés csak félsiker, a kert egy ember alkotta élettér, ezért fenntartása szakszerű hozzáértést kíván.