Sziklakertek saját stílusunkban

Sziklakertek saját stílusunkban Egyedi sziklák használatánál nagyon fontos a jó érzékkel megáldott kivitelező

A sziklakertek elkészítésének több fő szempontja is van, az esztétikusságra most csak nagy vonalakban térnék ki mert mindenkinek más az ízlése.
Viszont sajnos egyre többször hívnak olyan kertekbe ahol csak a beszélgetés során derül ki hogy a sziklakertet nem házilag az otthoniak készítették hanem kertépítőt bíztak meg vele de sajnos ez nem tükröződik.
A leggyakoribb hiba hogy túl apró kövekből készül és azok is átgondolatlanul, rendszertelenül kerülnek elhelyezésre, ami a szemnek is bántó lehet, de a főbb probléma hogy egy rossz növényválasztással társítva kezelhetetlenül elgyomosodik, vagy pedig a sziklák eltűnnek mert eltakarja a növényzet.
Az én hitvallásom hogy először jól át kell gondolni hogy milyen jellegű sziklakertet szeretnénk, ahhoz milyen anyagú és formájú sziklák lennének a megfelelőek
és rá kell szánni az időt hogy a kereskedőnél (ha engedi) vagy a kőbányában személyesen válogassuk ki a célunknak legmegfelelőbbet. Ez nem minden esetben az önmagában legszebb darabot jelenti.

Sziklakertnek vagy igen nagy méretű köveket, vagy ha kisebbek (30-100 kg) akkor lehetőleg szabályosakat válasszunk, hogy egymáshoz illeszthetőek legyenek.
Erre azért van szükség, mert mi a sziklakertekbe a lehető legkevesebb hagyományosan sziklakertinek nevezett kis évelőt teszünk, inkább a "kert növényeiből" válogatunk hogy méretüknél fogva elnyomják a gyomokat. Viszont a sűrűn rakott és nagy méretű kőtömbökre és az egymásra rakott kövekre azért van szükség, mert kevesebb ültető felületet hagyunk a dísznövényeknek hogy a gyomoknak se legyen, de mivel nagyobb méretű növényeket használunk így érvényesülnek a sziklák is.

Egy ilyen sziklakert viszont a több kő mennyiség és a nehezebb mozgatás miatt nagyobb költséggel is jár, ezért senkinek nem javasolnám a "csináljuk valamilyet hogy legyen" megoldást hanem inkább egy-egy nagyobb kőtömb lehelyezése a kert egy kiemelt részén sokkal szebb látványt nyújthat mint egy kis dombocska kövekkel, ráadásul ülőfelületként vagy gyerekeknek remek játszó eszközeként is szolgálhat mint tapasztaljuk.

Végül még arra térnék ki hogy én nem értek egyet azokkal akik azt mondják hogy csak a természetes hatású sziklakertek szépek hiszen ahogy elhozzuk a hegyekből a köveket már mesterségessé válik. Elhelyezzük a kertünkben ami átlagosan 95%-ban nem honos vagy természetben nem előforduló nemesített növény változatokkal van beültetve és mesterségesen tartuk fennt hogy ne legyen belőle idővel őshonos erdő.Stílus a Kertépítészetben
Tehát szerintem inkább szempontnak kellene lennie hogy szinben struktúrában harmonizáljon a környezetével, vagy legyen maga a kert fő dísze.
Elég csak a japánokra gondolni akik a szürke gránitot elhelyezik egy fekete kőzúzalékban és mégis a kontraszt milyen nagyszerű végeredményt ad.

-